NAJVEČJA PA JE LJUBEZEN

V župniji sv. Marjete Dol pri Ljubljani je med 16. in 24. oktobrom 2021 po več kot desetih letih ponovno potekal misijon pod naslovom “NAJVEČJA PA JE LJUBEZEN”, ki ga je vodil p. Marjan Čuden, provincialni minister OFM. Misijon je duhovna obnova, ki je namenjena vsem v župniji. Celoten program misijona je potekal v luči otvoritvenega nagovora "Optimizem, prepoznavni znak kristjana". Kulturno je misijon obogatil dramski igralec Gregor Čušin z monodramo "Vera levega razbojnika". Ob vseh srečanjih smo udeleženci začutili, kako pomembno je sočutje in usmiljena ljubezen do samega sebe in vseh ljudi, s katerimi se srečujemo. Ob zadnjem nagovoru “Sad misijona je svetost” in blagoslovu misijonskega križa nam še zdaj v ušesih odzvanjajo besede p. Marjana: “Tu živijo dobri ljudje”. Dajejo nam pogum za našo pot naprej, da se bomo trudili živeti v miru in slogi med seboj in delali za dobro vseh ljudi. Tako bomo kot prenovljeni kristjani odpirali pot lepši prihodnosti tukaj in v večnosti.
Andreja in Rok Kosem

Nekaj utrinkov udeležencev misijona:

“Prisotnost na misijonu nam je v teh težkih časih vlila veliko upanja in moči za naprej.” - A.

“Misijon je utrdil mojo vero, predvsem v Marijino in Božjo pomoč na naši poti.” - M.

“Tudi pevci smo misijonarji, saj širimo božjo besedo s pesmijo.” - M.

“Veselimo se drobnih stvari, da bomo srečni. Bodimo hvaležni. Razširimo roke za sprejem in v objem.” - M.

“p. Marjan me je popeljal v globino odnosa z Bogom, kar je doprinos v družini in v družbi.” – N.

“Kadar želimo spremeniti svet okoli sebe, ga vedno začnimo spreminjati najprej pri samem sebi.” – R.

“Misijon je zame milostni čas, ko je p. Marjan osvežil našo vero in stvari postavil na pravo mesto in Boga na prvo mesto. Živeti to življenje za večnost in ne za ta svet.” - M.

“Da bi v župniji živeli kot razširjena družina v edinosti in v bližnjem videli lepoto in dobroto. Najpomembnejše za srečo je spoznanje, da imamo drug drugega in da v njem vidimo duhovnega brata ali sestro.” - T.

Misijon je prinesel v našo skupnost novo upanje, čeprav nam je Covid – 19 nekoliko spremenil naše načrte. Ob zaključku sem si poskusila zapomniti vsaj nekaj skrbno izbranih besed, ki nam jih je naklonil pater Marjan Čuden ob slovesu.

Kako veliko je bilo njegovo zaupanje v nas, da nam je mogel izreči vabilo: »Vabim vas k svetosti!« in takoj nadaljeval s pojasnilom, kaj svetost sploh je.

»Svetost je preprosta reč – daš sovražniku odpuščanje, prijatelju pozornost, otrokom dober zgled, staršem hvaležnost, vsem pa ljubezen«.

V sebi čutim veliko hvaležnost, ker sem se lahko udeležila letošnjega misijona.” – I.

“Pri veliko družinah nekje v stanovanju visi urnik obveznosti. Nikjer pa pater Čuden še ni videl, da bi pisalo "urnik sprostitve." Sedaj je na naši tabli obveznosti tudi ta kotiček. In se pridno polni z idejami, kakšna pa je bila tudi že realizirana.” - K.

"Na misijonu me je nagovorilo veliko besed, sporočil, misli, a kaj, ko gredo vse tako hitro v pozabo … Ostalo pa mi je sporočilo, ki ga je pater Marjan podal z zgodbo, ki bi jo želela podeliti z vami. Zgodba gre takole:
Nekoč je živel kralj, ki je imel štiri žene. Vsako od teh štirih žena je ljubil, na svoj način. Četrto je najbolj ljubil in jo krasil z dragocenostmi ter gostil z najboljšimi slaščicami. Na tretjo je bil zelo ponosen in jo je rad razkazoval drugim. Druga je bila njegova največja zaupnica, nanjo se je lahko naslonil in pomagala mu je prebroditi težke čase. Prvo ženo je najmanj ljubil, čeprav je bila njegova vdana družabnica.
Ko se je bližal čas njegove smrti, se je zbal, da bo ostal čisto sam, kljub štirim ženam. Zato je vpraševal vsako posebej, če bi šla z njim. Četrta žena se je samo obrnila in odšla, tretja mu je odvrnila, da se bo raje ponovno poročila, druga mu je rekla, da ga lahko zgolj pokoplje. Potem pa je zaslišal tihi glas prve žene, ki mu je rekla, da mu bo sledila, kamorkoli bo šel. Ko jo je videl shirano stati pred njim, je z bridkostjo priznal: »Ko sem imel priliko, bi moral bolj skrbeti zate.«
Sporočilo zgodbe je, da imamo v življenju v resnici vsi štiri žene. Naša četrta žena je naše telo, ki nas bo zapustilo takoj, ko bomo umrli. Naša tretja žena sta položaj in bogastvo, ki ga po naši smrti podedujejo drugi. Naša druga žena so družina in prijatelji, ki nam bodo ostali samo do groba, ne glede na to, kako radi nas imajo. In naša prva žena je naša duša. Mnogokrat zapostavljena v težnji po pridobivanju bogastva, moči in užitkov. Vendar je ta edina, ki nam bo sledila v nebesa in ostala z nami v večnosti. Zato jo negujmo, krepčajmo in varujmo bolj kot vse drugo." - T.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Še vedno si lahko ogledate duhovne nagovore p. Marjana med mašami in tudi predstavitve, ki jih je imel p. Marjan za udeležence srečanj: