SEJALEC leto 2017 št. 25

SEJALEC - PDF datoteka

POSLEDNJA SODBA (Mt 25, 31-36)
Kdo ne pozna te slike? Ljubitelji umetnosti prihajajo iz vsega sveta in občudujejo to veličastno Michelangelovo upodobitev združenih narodov, ko se bo vse človeštvo zbralo ob poslednji trombi pre sodnikom živih in mrtvih. Pred to podobo se zdrznejo tudi »neverni«. Umetnina jih sili, da razmišljajo o vrednosti in smislu svojega življenja. Zbrali se bodo pred njim vsi narodi. Ljudje vseh celin in časov. Črni in beli, verni in neverni, bogati in revni, učeni in neuki. Tu bodo verski voditelji Buda in Konfucij, Mohamed in Lao Tse. Velikani uma Aristotel, Platon, Avguštin in Tomaž Aquinski, svetniki in svetnice božje. Kralji, cesarji in diktatorji. Vsi bodo trepetali pred sodnikom živih in mrtvih. Med njimi bom jaz in ti, brat in sestra. In Božja sodba bo šla po sredi srca. Samo dve vrsti bodo. Dobri in hudobni, pravični in krivični. Verjamem in želim, da bomo na strani tistih, ki bodo slišali Božji glas: Prav dobri in pravični služabnik, v malem si bil zvest, čez veliko te bom postavil. Pojdi v veselje svojega Gospoda. Amen. Aleluja.

PRVA ADVENTNA NEDELJA - 3. december

ČUJTE TUDI VI (Mt 13, 33-37)
Naše življenje je eno samo začenjanje in poslavljanje. Za jutrom pride dan in za njim večer. Ritem narave ima svoje letne čase. Človek ima določeno pot od tod do večnosti. Cerkev ima svoje bogoslužno leto v katerem nam omogoča podoživeti vse najvažnejše dogodke odrešitvene zgodovine in z njim bogati naše življenje. Tako začne z adventom, s časom pričakovanja in prihoda Odrešenika v božični noči. Adventni venec nas bo štiri tedne vabil k notranji pripravi na božične praznike. Potrudimo se, da ne bo samo okras v našem stanovanju, ampak učinkovito vabilo in magnet, ki nas bo zbral okrog sebe k pogovoru in molitvi.

ADVENTNI KOLEDAR

Otroci bodo dobili pri verouku tako imenovani adventni koledar kot pomoč pri pripravi na božične praznike in vabilo k sodelovanju. Zgodbe adventnega koledarja bodo usmerile njihove oči po svetu. Pripovedovale jim bodo kako živijo njihovi vrstniki v misijonskih deželah in jih vabile, da jim pomagajo z darom od svojega preobilja k lepšemu življenju. Starše vabimo, da skupaj z otroki berete te zgodbe ob adventnem venčku in otroke tudi vzgajate k velikodušnosti.

NEDELJA KARITAS

Odprte roke in križ z žarki povedo vse. Kristjan je človek vere, človek dobrega srca, človek, ki vidi stisko bližnjega in čuti potrebo, da pomaga. Bog povrni vsem, ki imate odprto srce in roke. 20 let je že minilo odkar se je skupina faranov v naši župniji odločila, da se ustanovi župnijska karitas. Bog povrni vsem, ki ste v tem času storili kar koli dobrega za sočloveka. Na prvo adventno nedeljo je nabirka pri mašah namenjena za karitas in jo oddamo tej dobrodelni organizaciji.

OBVESTILA IN OZNANILA

1. december - prvi petek v decembru z obiskom bolnikov.

3. december - prva adventna nedelja, pri vseh mašah blagoslov adventnih venčkov. Mladi iz Turnčka bodo izdelali adventne venčke in jih ponudili v odkup.

5. decembra po večerni maši sestanek župnijske karitas.

5. december - Miklavžev večer v župnijski dvorani. Prva predstava ob 17.00 uri in druga ob 18.30 uri.

7. december - srečanje I. zakonske skupine.

8. december - Brezmadežna, sv. maše po prazničnem redu.

9. december - Po večerni maši seja ŽPS.

Nedeljski popoldanski izlet v Rijeko in Trsat v nedeljo 10. decembra. Odhod ob 12:30. Cena 20,00 €. Prijave čim prej. Najprej bomo obiskali Marijino svetišče na Trsatu, potem pa Reko z vodičem, ki nam bo pokazal znamenitosti tega mesta. Adventni utrip z adventno tržnico in sprehod ob morju bo lahko lepo doživetje.

BODOČI BIRMANCI

Sredi adventnega časa bomo imeli za starše in botre predavanje dr. Vesne Mušič o neposredni pripravi na prejem zakramenta svete birme. Datum bo objavljen v naslednjem župnijskem glasilu. Starše in birmance vabim udeležbo pri verouku, nedeljski maši in tudi v birmanskih skupinah.

BREZMADEŽNO SPOČETJE - 8. december

Bistvo praznika je v verski resnici, da je Bog Marijo obvaroval madeža izvirnega greha, ker je bila izbrana za mater učlovečenega Božjega Sina Jezusa Kristusa. S tem je bila prosta vsakega osebnega greha. Po domače povedano, ni imela skušnjav. Kljub temu pa je imela svobodno voljo v moči katere je privolila v to enkratno poslanstvo. Njen lik je visoko postavljen in kot tak vabilo k prizadevanju za posvečeno (pošteno) življenje

VERSKI TISK

Založbe verskega tiska so že objavile naročnino prihodnje leto.

DRUŽINA do novega leta 101,40 € potem 104,00 €
OGNJIŠČE 32,00 €
PRIJATELJ 12.00 €
MOHORJEVA DRUŽBA 46,00 €
MISIJONSKA OBZORJA 9.00 €

Lepo vas vabim, da obnovite naročnino in ohranite verski tisk v družini. V verskem tisku dobimo tiste vsebine, ki jih ne moremo dobiti nikjer drugje. Danes je informacija o veri in formacija po veri nujno potrebna. Vsa kriza vere je v neznanju. Če bi kdo ne zmogel takoj plačati lahko plača na več obrokov. Če kdo še to težko, pa želi imeti verski tisk naj pove in bomo pomagali preko župnijske karitas.

SMEH PRIPOROČAMO

POD NJIM - "Kako se imenuje oficir, ki vodi konjeniški polk?" "Polkovnik." "In, kdo je takoj pod njim?" "Njegov konj."

RES JE NOR - Milijonar je več mesecev obiskoval psihoanalitika. Ko je po koncu obiskov prejel račun je presenečeno dejal: ""Groza! Jaz moram biti pa res nor!"

NAJPOGOSTEJŠI BESEDI - "No, Vesna, povej mi, kateri dve besedi učenci v šoli najpogosteje uporabljajo?" "Ne vem!" "Pravilno."

PRIPOROČILO - Lastnica manjšega penziona je rekla odhajajočemu gostu: "Kajne, da me boste priporočili komu od svojih znancev?" "Zelo rad, toda v tem trenutku se ne spomnim nikogar, ki bi se mi tako zelo zameril."

Lokacija: