nalagam novice...

DRUGA NEDELJA PO BOŽIČU – 5. januar
PRIŠEL JE, DA BI PRIČEVAL O LUČI (Jn 1,1-18)

Božično novoletni prazniki z vsem bliščem trgovskih polic, razsvetljave in zabavami številne ljudi zbegajo in prestavijo v nek drug nerealen, pravljični svet. In v zadnjem času številni tudi zelo resne vsebine krščanske vere spreminjajo na nivo pravljice in bajke. Če smo še do nedavnega govorili o božični zgodbi, katere lastnost je, da ima zgodovinsko osnovo in resno vsebino, pa danes preberemo v reklami: božična bajka na slovenskem, ali božična pravljica. To je v bistvu nasilje nad resnico. Noben resen zgodovinar ne zanika resnice Jezusovega rojstva, zelo kriticni razlagalci zgodovine pri dejstvu vstajenja na Veliko noč recejo, da se je takrat moralo nekaj zgoditi kar je porodilo novo vero z imenom krščanstvo. Do prve krščanske Velike noči ni nobene sledi o veri z imenom krščanstvo. Zato rečemo, da je za nas verne ljudi najlepši praznik božič, največji praznik pa je Velika noč, ki je rodila novo vero in osmislila naše bivanje na zemlji. Jezus v svojem oznanilu govori o sebi, da je prišel na svet kot luč. Tako ga je tudi imenoval starček Simeon pri darovanju v templju: »Luč v razsvetljenje poganov …« Pri krstu izroči duhovnik, navadno očetu otroka, prižgano svečo z besedami: »Sprejmite Kristusovo luč. Starši in botri ohranite luč, ki vam je zaupana …« In ta luč se prenaša kot olimpijska bakla iz roda v rod. In kristjani smo luč Kristusa v svetu. Smo v prispodobi rečeno ulična svetilka, ki sveti vsem. Kitajski pregovor pravi: »Namesto, da preklinjaš temo, rajši prižgi drobno lučko …« Zato je božični čas tudi prilika, da ovrednotimo našo vero, da ni bajka in pravljica, ampak resnica, ki nam osmišlja življenje in sveti na naši življenjski poti. Mi pa smo: luč ali tema? Odgovorimo sami!

GOSPODOVO RAZGLAŠENJE – 6. januar
SVETI TRIJE KRALJI

»Na kamelah jezdijo sveti kralji trije in darove nosijo …«
Tako poje naša priljubljena nabožna pesem in opeva te nenavadne obiskovalce Novorojenega Odrešenika. O njih se je poleg zapisa v Matejevem evangeliju ohranilo tudi več legend in ljudskih izročil, ki se prenašajo iz roda v rod. Legenda vemo, je literarna vrsta, ki ima zgodovinsko osnovo, dodana pa ji je človeška domišljija. Zato je Cerkev nekoliko zadržana ob sporočilih legendarnih izročil. Vsem zapisovalcem tega dogodka pa je skupna vera v obisk treh modrih, ki jih je ljudska pobožnost povzdignila v kralje. Gotovo je, da so bili to učeni možje, da so bili ljubitelji in proučevalci nebesnih znamenj, po čemer so sloveli že stari Babilonci na Vzhodu. V Evropi se je posebej uveljavilo češčenje teh treh modrecev v srednjem veku, ko so v Koelnu zgradili znamenito katedralo, ki hrani relikvije svetih Treh kraljev. Iz njihovega obiska moremo med drugim razbrati tudi tri sporočila, ki imajo nadčasovno vrednost. Kot prvo, neprizadetost in nevednost duhovnikov, sovražno sumničenje kralja Heroda, ter radostno in goreče povpraševanje Modrih. Prihajajo iz daljnih krajev, bližnji pa nič ne opazijo. Ta zgodba se ponavlja tudi danes. Številni oddaljeni verujejo v Jezusa, priznavajo, da ni bil navaden človek, čeprav morda ne najdejo poti v Cerkev. Človek je večni iskalec resnice, ljubezni in nesmrtnosti. Vse to troje pa poosebljajo Trije modri. Vabijo nas, da tudi mi iščemo resnico, ko jo najdemo v Jezusu, se je oklenemo in po njej tudi živimo.

JEZUSOV KRST 12. januar
Vsaka župnijska cerkev mora imeti med obvezno opremo tudi krstni kamen pri katerem se v rednih razmerah prerajamo človeški otroci v Božje otroke. Korenine vsakega krstnega kamna segajo do Jezusovega krsta v reki Jordan, ko je Jezus prišel do Janeza Krstnika, ki je napovedal prihod Odrešenika in se je uvrstil v množico in jih je Janez v zunanje znamenje njihove želje po novem življenju oblil z vodo. Voda, vemo ima poleg vseh mogočih učinkov od življenja dalje tudi moč očiščevanja. Na praznik Jezusovega krsta poglejmo na krstni kamen v naši župnijski cerkvi. Spomnimo se, da smo bili tu prerojeni iz človeških v Božje otroke. Spomnimo se naših staršev in botrov. Ker so starši videli in spoznali v veri veliko vrednoto za življenje, zato so nas dali krstiti in so nas tudi v veri poučili in vzgojili. Polno vrednost te njihove odločitve bomo spoznali šele v večnosti. Do tedaj pa imejmo hvaležno srce za to njihovo dobro delo. Krst, vemo je prvi in temeljni zakrament, ali sveto Božje znamenje. V prvi Cerkvi so ga podeljevali samo odraslim po temeljiti pripravi in pouku v veri. Pozneje je začela Cerkev krščevati otroke v moči vere staršev, botrov in vsega občestva kristjanov. Cerkev krščuje danes otroke v moči vere staršev in odrasle po potrebnem pouku na njihovo željo.

OBVESTILA IN OZNANILA

NOVO LETO 2020, PRAZNIK BOŽJE MATERE MARIJE SVETOVNI DAN MIRU.
Dan, ko bomo rekli: »Dobri Bog, blagoslovi vsak dan leta 2020«.

MISIJONSKA ADVENTNA AKCIJA OTROCI ZA OTROKE.
Otroci naj prinesejo svoje hranilnike dobrih del in odpovedi v jaslice. Starši učite otroke velikodušnosti!

Naročilo verskega tiska namesto prazničnih daril je lepo voščilo in darilo. Starši naročite ga otrokom, ki so šli »na svoje«.
DRUŽINA 112,42 €
OGNJIŠČE 33,50 €
PRIJATELJ 12,00 €
MISIJONSKA OBZORJA 9,00 €
MILIJONAR DOBROTE 6,00 €
MOHORJEVA ZBIRKA 49,00 €

SOS MOLITEV
V stiski poklici SOS molitev na številko 031/ 533- 133. Nekdo bo molil zate!